Filmy zimna wojna, awaria

Przeszukaj katalog

Zestawienie najlepszych i najpopularniejszych filmów w których występuje zimna wojna, awaria. Zobacz zwiastuny, oceny, oraz dowiedz się kto reżyserował i jacy aktorzy występowali w tych filmach.

K-19

7,2
"K-19" to film oparty na autentycznej historii pierwszej radzieckiej podwodnej łodzi nuklearnej. Jest 1961 rok, apogeum zimnej wojny. Okręt K-19 jest dumą radzieckiej floty. Władze na Kremlu chcą za wszelką cenę pokazać potęgę swojej nowej cennej zabawki. I choć K-19 nie jest jeszcze w pełni gotów do żeglugi, władze ZSRR by zademonstrować siłę, doprowadzają do wypłynięcia okrętu w rejs patrolowy (prawdziwym celem misji jest udowodnienie amerykańskiemu rządowi, że ZSRR dysponuje wyposażeniem porównywalnym do wyposażenia marynarki USA). Dowódca okrętu, kapitan Michaił Polenin (Liam Neeson) jest przeciwny tej decyzji. Na łodzi brakuje części wyposażenia, niektóre "nowe" części okrętu działają wadliwie, a pechu dopełnia śmierć okrętowego lekarza. Po sprzeciwach dotychczasowego kapitana Kreml zarządza, aby dowództwo nad załogą przejął doświadczony kapitan Aleksiej Vostrikov (Harrison Ford). Nie wszystkim podoba się nowy kapitan. 4 czerwca 1961 roku, kiedy radziecka łódź podwodna dopływa do wód północnego Atlantyku, załoga odkrywa, że w reaktorze popsuł się system chłodzący. Przeciek może spowodować przegrzanie reaktora. Ewentualny wybuch doprowadzi nie tylko do zniszczenia łodzi, ale też może spowodować wybuch wojny nuklearnej. Oba supermocarstwa ZSRR i USA dysponują w tym czasie taką ilością broni jądrowej, która mogłaby zniszczyć wielokrotnie kulę ziemską. Kapitan Vostrikov, biurokrata i zatwardziały komunista, zarządza próbę naprawy okrętu. Polenin próbuje doprowadzić do buntu załogi. Konflikt między oboma kapitanami narasta do czasu, kiedy okazuje się, że Kreml raczej nie jest zainteresowany naprawą okrętu. Vostrikov i Polenin muszą zatem zjednoczyć siły, by zapobiec katastrofie...
Na skutek awarii komputera departamentu obrony Stanów Zjednoczonych załoga jednego z bombowców otrzymuje rozkaz do ataku nuklearnego na Moskwę. Rozkaz jest nieodwracalny, a prezydent USA, jego doradcy i dowódcy wojskowi zmagają się z czasem, by zapobiec globalnej katastrofie.
Rok 1958. Baza lotnicza Edwards w Kalifornii. Spośród najlepszych pilotów - oblatywaczy amerykańskie siły powietrzne tworzą zespół "Dedal". Piloci należący do tego elitarnego teamu mają jako pierwsi polecieć w kosmos. Kiedy jednak z ich winy dochodzi do katastrofy prototypowego samolotu, kierownictwo nad programem kosmicznym obejmuje cywilna agencja NASA. Zamiast wyszkolonych lotników w kosmos leci... szympans. Mija czterdzieści lat. Członkowie dawnego zespołu "Dedal" zajmują się własnymi sprawami. Pewnego dnia do Francisa Corvina (Clint Eastwood) zgłasza się emerytowany generał Bob Gerson (James Cromwell), który zanim trafił do NASA, był przełożonym zespołu "Dedal". Informuje, że Rosja odziedziczyła po Związku Radzieckim przestarzałego satelitę Ikon, który ulega poważnej awarii. Rosjanom zależy na jego uratowaniu, ale nie posiadają ku temu technicznych możliwości. Zwrócili się o pomoc do rządu Stanów Zjednoczonych. Niestety, nikt w USA nie zna się na archaicznych systemach używanych w tym satelicie. Naprawić go może tylko Frank, który zaprojektował amerykańskiego Skylaba, bardzo podobnego do Ikona. Corvin zgadza się podjąć misję, ale stawia warunek- w skład załogi wejdą jego dawni koledzy.


Z okazji przybycia do Londynu sowieckiej delegacji naukowej brytyjskie tajne służby porywają jednego z jej członków i podają go za zmarłego. W rzeczywistości jest to francuski naukowiec Clément Tibère (Lino Ventura), porwany przez KGB szesnaście lat wcześniej. Początkowo odmawiając współpracy z obawy przed presją i groźbami śmierci, Tibère ostatecznie zgodził się potępić skorumpowanych angielskich naukowców uczestniczących w delegacji. Brytyjczycy następnie wypuszczają go pod nową tożsamością. Ale natychmiast ściga go KGB. Następnie próbuje wrócić do Francji i znaleźć sposób na ucieczkę z obławy.
Słowa kluczowe

Proszę czekać…